"VĪRIEŠA CHECK - UP"
KAD KOVBOJA REVOLVERIM BEIDZIES ŠAUJAMPULVERIS
Almazas Pirhas intervija žurnālam “Beauty Cloud” Androloģijas centrā IVF Riga
Erekcijas traucējumi nav vienīgais iemesls kādēļ vīrietim būtu jāvēršas pēc palīdzības pie urologa - androloga. Nav jāgaida brīdis, kad urīna strūkla spēj nokļūt tikai uz jūsu zābakiem. Tāpat kā uzskatīt, ka vizīte pie speciālista ir nepieciešama tikai tiem, kuriem ģimenes anamnēzē ir prostatas vēzis.
Bērna ieņemšanai nepiemērota spermas kvalitāte, cienījams vecums, neveiksmes gultā ... Es ļoti vēlētos, lai šī būtu simtprocentīgi vīrišķīga saruna. Bet, kā zināms, iniciatīva visbiežāk piemīt tieši sievietei.
Visi jaunākie pasaules pētījumi liecina, ka erekcijas traucējumi, problemātiska urinēšana un jo īpaši neauglība nav tikai vienkārši problēmas. Tie ir signāli, ka organismam ir nepieciešama steidzama palīdzība.
Dr. Juris Ērenpreiss, starptautiski sertificēts andrologs, seksologs, seksopatologs, iVF Rīgas Androloģijas centra vadītājs, uzskata: ja vīrietis kaut ko pārdzīvo, izjūt pat vismazāko diskomfortu, iespējams, viņam jādodas pie androloga vai urologa un labāk to darīt savlaicīgi.
Androloģijas centrs iVF Riga ir pirmais androloģijas centrs Latvijā, kuru akreditējusi Eiropas Androloģijas akadēmija.
Dakter, kāda ir atšķirība starp urologu un andrologu?
Urologs ārstē urīnceļu sistēmas slimības: nieres, urīnpūsli, urīnizvadkanālu vīriešiem un sievietēm un vīriešu dzimumorgānu slimības: prostatas dziedzera slimības, sēklinieku audzēji utt. Androloga specializācija ir nedaudz atšķirīga. Pirmkārt, andrologs ārstē tikai vīriešus.
Androloga pacientus var iedalīt četrās jomās:
1) vīriešu neauglība;
2) vīriešu seksuālā disfunkcija - dzimumtieksmes samazināšanās vai pilnīga izzušana, erektīlā disfunkcija;
3) vīriešu dzimumorgānu iekaisuma slimības;
4) vīriešu dzimumhormonu traucējumi.
Kā seksologs, kā jūs varat palīdzēt pacientam?
Palīdzu atrisināt intīma rakstura problēmas, kuru pamatā ir psiholoģiskais aspekts, kā arī organisma fiziskā disfunkcija. Ir vērts atzīmēt, ka vismaz 50% no visiem seksuālas dabas traucējumiem ir saistīti ar psiholoģiskām problēmām. Piemēram, erekcijas traucējumus vīriešiem nereti izraisa spēcīgs stress. Nodarbojos arī ar seksuālu nesaskaņu risināšanu pāriem. Pazemināts libido, dažādas patoloģijas: anorgasmija, priekšlaicīga ejakulācija, erekcijas traucējumi.
Sievietes ir pieradušas apmeklēt ginekologu pat, ja nav sūdzību, vismaz reizi gadā profilakses nolūkos. Kāpēc vīrieši vēršas pie jums tikai tad, kad jau ir pavisam slikti?
Protams, ir ļoti atbildīgi pacienti, kuri savlaicīgi veic plānveida izmeklējumus un pārbaudes. Bet, diemžēl, jums ir taisnība, vīrieši ir pieraduši uzlikt atbildību par auglību un seksuālajām neveiksmju uz sieviešu pleciem. Bet par tādiem "sīkumiem", kā piemēram, bieža urinēšana, viņi vispār nepievērš uzmanību.
Vīriešiem būtu jāuztraucas par savu auglību un "vīrišķo godu", pat ja viņi vēl nevēlas vai neplāno bērnus, vai nav pastāvīga partnera, un jūs domājat, ka "būs jau labi".
Paskaidrojiet, kāpēc? Fertilitātes pazemināšanās – tās ir ne tikai neveiksmes gultā?
Jā, fertilitātes pazemināšanās ir saistīta ar tādām problēmām kā sirds un asinsvadu slimības, pašvērtējuma pazemināšanās, kas ietekmē garīgo veselību un pat dzīves ilguma samazināšanās.
Ir bijuši daudzi pētījumi, kas ir pierādījuši, ka pacientiem, kuri vēršas pie speciālista ar jautājumiem par neauglību un fertilitāti, pirmkārt, atklājās, ka jārisina ar veselību saistīti jautājumi kopumā. Šodien tas jau ir skaidrs, ka neauglība nav atsevišķi vērtējama problēma. Tās ir nopietnu procesu sekas, kas notiek vīriešu organismā. Pirmkārt, tas liecina par vaskulārās sistēmas, asinsvadu slimību risku, paaugstināts onkoloģiskais risks, jo īpaši sēklinieku vēža - saslimstība ar šo vēža veidu ir pirmajā vietā vīriešiem vecumā no 20 līdz 50 gadiem.
Īsumā: vīriešiem kā jebkad agrāk vajadzētu rūpēties par savu fertilitāti. Tas ir dzīvības un nāves jautājums, ne tikai iespēja ieņemt bērnu.
Taču pieņemts uzskatīt, ka tas neliecina par veselības problēmām?
Tā ir taisnība. Vīriešiem ir jāapzinās, ka neauglība vai slikta spermas kvalitāte ir viens no vīrieša vispārējās veselības simptomiem. Un pēkšņa erektilās disfunkcijas parādīšanās dažreiz var norādīt, ka notikušas izmaiņas asinsvadu sistēmā, kam nepieciešams pievērst īpašu uzmanību. Ja vīrietim ir mazkustīgs dzīvesveids, liekais svars, paaugstināts holesterīns - sākas asinsvadu ateroskleroze. Mēdz gadīties, ka sirds un asinsvadu saslimšanas vispirms var izpausties kā erekcijas traucējumi. Vīriešu dzimumloceklī atrodas vissmalkākie asinsvadi. Tādēļ kā vieni no pirmajiem, slimojot ar arterosklerozi, nosprostojas tieši šie asinsvadi. Tādēļ, ja uz vizīti ierodas vīrietis, kuram ir erekcijas traucējumi, tad veicam dzimumlocekļa asinsvadu izmeklēšanu - doplerogrāfiju nevis iesakām lietot Viagru. Un, ja asinsvadu caurlaidības rādītāji ir zemāki par noteikto normu, tad viņš nonāk infarkta riska grupā turpmāko piecu gadu laikā. Šādā gadījumā pacients ir jānosūta pie kardiologa, nevis jāapsola erekcijas atjaunošanos. .
“IESTARPINĀJUMS: IR ZINĀMI ČETRI IESPĒJAMIE EREKCIJAS TRAUCĒJUMU CĒLOŅI: ASINSVADU, HORMONĀLIE, NEIROGĒNIE UN PSIHOLOĢISKIE.”
Ar ko atšķiras check-up no standarta izmeklējuma?
Būtiski ar savu pieeju. Mūsdienās, diemžēl, var paiet vairāki mēneši no vizītes pie urologa līdz diagnozes noteikšanai un ārstēšanas uzsākšanai. Rindas, gaidīšana, nekādas skaidrības, nekāda plāna. Check-up vīrietim– tā ir pilnvērtīga pārbaude. Šajā gadījumā gan uroloģijā, gan reproduktīvās sistēmas ārstēšanā. Tikai tās tiek organizētas citādāk. Apsekojumi tiek veikti viens pēc otra, vienā vietā, cik ātri vien iespējams. Ārstam ir precīzs plāns, pacientam ir precīzi norādījumi. Tikai dažu dienu laikā jūs varat saņemt detalizētu anamnēzi, ja veicat pārbaudes ambulatori. Kopumā pārbaude izskatās apmēram tā: andrologs vai urologs sarunas laikā noskaidros nepieciešamo informāciju par jūsu pašreizējo seksuālo dzīvi un iepriekšējo pieredzi. Ārsts izjautās arī par jūsu dzīvesveidu un paradumiem, pārciestajām un patreizējām saslimšanām. Tiks veikta pilna pārbaude. Un tālāk nozīmēta izmeklēšana tepat, mūsu klīnikā. Sākot ar spermogrammu, hormonu testiem, asins analīzēm līdz pat Doplera un ultraskaņas diagnostikai - pēc nepieciešamības.
Viss izskatās samērā vienkārši. Jo īpaši, ja ir divas motivācijas: neauglības ārstēšana un erekcijas uzlabošana.
Tādēļ nav iemesla dzīvot nekvalitatīvu seksuālo dzīvi vai uzlikt atbildības nastu uz sievietes pleciem. Mūsdienās ir pieejamas lieliskas ārstēšanas iespējas, un viss, kas jums ir jāizdara - jāierodas pie manis uz vizīti un jāpasaka: "Man nepieciešama neliela palīdzība."
Tiesa, check-up nevajadzētu uztvert tikai kā pārbaudi, ja problēma jau ir kļuvusi traucējoša. Check-up ir paredzēts, lai atklātu problēmu tās agrīnā stadijā vai pat novērst tās parādīšanos.
Ir uroloģiskā un ir reproduktīvā pārbaude. Pastāstiet par šīm pārbaudēm sīkāk.
Reproduktīvā pārbaude ir paredzēta visiem, pat veseliem cilvēkiem, kuri rūpējas par savas dzīves kvalitāti.
Diagnostiku veikt ir noderīgi visiem vīriešiem, lai novērtētu reproduktīvo veselību un sagatavotos bērna ieņemšanai. Tas ir īpaši nepieciešams, ja ir problēmas ar uroģenitālo traktu, kā arī neveiksmīgi bērniņa ieņemšanas mēģinājumi pagātnē.
Programma paredz pilnīgu vīrieša organisma hormonālā stāvokļa, reproduktīvo funkciju stāvokļa, kā arī uroģenitālo orgānu darbības īpatnību pārbaudi. Pārbaudes pamatā ir laboratoriskā diagnostika, kur tiks noteikts hormonu līmenis asinīs, iekšējo orgānu darbības rādītāji, kā arī spermas analīze un vīriešu iegurņa ultrasonogrāfija. Programmā ir iekļauta primārā un noslēguma konsultācija pie androloga.
Uroloģiskā pārbaude ir paredzēta, lai identificētu problēmas vīriešu uroģenitālās sistēmas darbībā un novērtētu iespējamo noslieci; lai atklātu akūtus un hroniskus procesus, kas var izraisīt neauglību un seksuālus traucējumus; kā arī optimālās profilakses programmas izvēlei un veselīga dzīvesveida principu veidošanai. Pamatojoties uz veikto pārbaužu rezultātiem, jūs saņemsiet detalizētu aprakstu par uroģenitālās sistēmas orgānu stāvokli, konstatētajām novirzēm (ar pievienotu laboratorijas un instrumentālās diagnostikas rezultātiem) un ieteikumus turpmākai ārstēšanai vai novērošanai. Programmā ir iekļauta primārā un noslēguma konsultācija pie androloga.
Vai Jūs sniedzat arī ieteikumus par dzīvesveida uzlabošanu?
Apskatot anamnēzi un asins analīžu rezultātus, mēs varam redzēt pacienta cukura, holesterīna līmeni, asinsvadu datus. Un, protams, mēs sniedzam ieteikumus un, ja nepieciešams, nosūtām pie kolēģiem, piemēram, kardiologiem, endokrinologiem, kuri palīdzēs novērst nopietnākas slimības.
Mēs Latvijā veicām interesantu pētījumu androloģijā - par vīriešu menopauzes jeb andropauzes tēmu. Šajā jautājumā vērojamas dažādas nostājas, bet par vīriešu menopauzes galveno cēloni tiek dēvēts testosterona līmeņa pazemināšanās gadu gaitā. Pētījumā piedalījās aptuveni 1200 vīriešu. Un mēs ar kolēģiem noskaidroja, ka tikai 5% no visiem veselajiem vīriešiem tika novērots testosterona deficīts, un tas nozīmē, ka 95% vīriešu andropauze nedraudēja.
Vīriešiem ar hroniskām sirds un asinsvadu sistēmas slimībām, pie aptaukošanās, diabēta, testosterona deficīta līmenis tika novērots vairāk nekā 70% gadījumu. Kas liecina par zemu andropauzes varbūtību, ja vīrietis ir vesels. Un gluži pretēji, hroniskas slimības gandrīz vienmēr iet roku rokā ar vīrieša klimaksu.
Tieši tādēļ ir svarīgi veikt kompleksas pārbaudes - kad mēs apskatām ne tikai vienu konkrētu problēmu, bet gan vīrieša veselību kopumā.
Runājot par neauglību - cik daudz vīriešu procentuāli ir neauglīgi?
Saskaņā ar PVO (Pasaules Veselības organizācijas) oficiālajiem datiem neauglīgu pāru biežums vidēji svārstās no 10 līdz 15% no kopējā precēto pāru skaita un, diemžēl, šim skaitam nav tendences samazināties. Pēc ekspertu domām, Eiropā aptuveni 10% precētu pāru cieš no neauglības, savukārt ir vērojama tendence, ka neauglīgās laulībās pieaug tieši vīriešu faktora īpatsvars. Saskaņā ar jaunākajiem datiem, vīriešu faktors neauglīgās laulībās sāk dominēt. Pēdējo 20 gadu laikā to vīriešu īpatsvars, kuriem diagnosticēta neauglība, ir pieaudzis no 30% līdz 50% un turpina pastāvīgi pieaugt.
Cik atrisināma ir problēma?
Lielākā daļa pacientu, kuri ārstējas, kļūst par tēviem. Mēs vienmēr sākam ārstēt vīrieti, ja nav ģenētisku traucējumu. Un, ja izmeklējumi liecina, ka vīrieša sēkliniekos ir vismaz kaut kāds skaits spermatozoīdu. Diemžēl 10% gadījumu mēs diagnosticējam pilnīgu spermatozoīdu trūkumu.
Ir gadījumi, kad spermatozoīdi ir, taču tie nav pietiekami aktīvi, veselīgi, lai veiktu apaugļošanu. Bet arī šajā gadījumā mums ir risinājums.
Ir vairāki iemesli, kāpēc sperma ir nekvalitatīva.
IESTARPINĀJUMS: “EJAKULĀTA ANALĪZES NORMAS RĀDĪTĀJI VĪRIEŠIEM 20. UN 21. GADSIMTA SĀKUMĀ ĻOTI ATŠĶIRAS. JA 1949. GADĀ PAR NORMU TIKA UZSKATĪTI 300-60 MILJONI SPERMATOZOĪDU 1 ML EJAKULĀTA, TAD JAU 2009. GADĀ - TIKAI 20-15 MILJONI 1 ML EJAKULĀTA. PĒDĒJĀ PUSGADSIMTA LAIKĀ SPERMATOZOĪDU DAUDZUMS EJAKULĀTĀ IR SAMAZINĀJIES GANDRĪZ TRĪS REIZES. ŠĪ TENDENCE NORĀDA UZ PAKĀPENISKU SPERMAS KVALITĀTES PAZEMINĀŠANOS.”
Piemēram, mazkustīga dzīvesveida un stagnācijas dēļ mēs atklājam disbakteriozi. Sākas iekaisuma process, kuru vīrieši nekādā veidā neizjūt, bet tas ļoti negatīvi ietekmē spermas kvalitāti. Spermatozoīdu galviņu membrānās ir daudz polinepiesātināto taukskābju, kuras šādā "nepareizā" iekaisīgā vidē oksidējas, un spermatozoīdi zaudē savu ierasto formu un funkcijas, kas nepieciešamas apaugļošanās procesam. Kļūst vāji un neaktīvi.
Vīriešu uroģenitālajai sistēmai ir tāda īpatnība, ka jābūt ļoti spēcīgam iekaisumam, lai vīrietis to sajustu. Atšķirībā no sievietes, starp citu. Bet spermas analīzes laikā to iespējams lieliski diagnosticēt. Un tikpat viegli novēršams... Ārstēšana ietver gan pretiekaisuma terapiju, gan mikrofloras normalizēšanu un uztura ieteikumus.
IESTARPINĀJUMS:“ DISBAKTERIOZE VAI MIKROFLORAS (ARĪ REPRODUKTĪVĀS SISTĒMAS) IZMAIŅAS VAR IZRAISĪT DAŽĀDAS SLIMĪBAS, NOVĀJINĀTA IMUNITĀTE, KĀ ARĪ NEPAREIZS DZĪVESVEIDS, SMĒĶĒŠANA UN NEPIEMĒROTA DIĒTAS IZVĒLE - ALKOHOLA LIETOŠANA, PĀRĀK DAUDZ KAFIJAS, NEPIETIEKAMA DĀRZEŅU, GRAUDU, AUGĻU UZŅEMŠANA UN PĀRMĒRĪGI DAUDZ RAFINĒTU PĀRTIKAS PRODUKTU LIETOŠANA (RAFINĒTU MILTU IZSTRĀDĀJUMI AR RAFINĒTU CUKURU - MAIZĪTES, CEPUMI, SVIESTMAIZES UTT.), PĀRMĒRĪGS DZĪVNIEKU IZCELSMES PRODUKTU PATĒRIŅŠ (PIEMĒRAM, TĀ SAUKTĀ "OLBALTUMVIELU DIĒTA", KO DAŽREIZ LIETO SVARA ZAUDĒŠANAI). STRESS UN BEZMIEGS ARĪ NOVĀJINA IMUNITĀTI UN VAR IZRAISĪT DISBAKTERIOZI VAI IZMAIŅAS MIKROBIOMĀ.”
Mēs bieži redzam svarīgu mikroelementu un vitamīnu trūkumu: folijskābi, D vitamīnu, selēnu, dzelzi, cinku utt. Un tas ir arī viegli novēršams. Bet ir vērts zināt, ka daži svarīgi fermenti, kas iesaistīti spermatozoīdu veidošanā, bez selēna klātbūtnes nespēj normāli funkcionēt. Cinks ir būtisks spermatozoīdu DNS spirāles stabilitātes nodrošināšanai. Folijskābe ir būtiska spermas ražošanā iesaistīto gēnu normālai darbībai. Dzelzs - dzimumhormonu normālai darbībai. D vitamīns ir būtisks spermas nobriešanas procesam. C un E vitamīni - lai pasargātu spermu no tā sauktā oksidatīvā stresa. Spermas darbībai ļoti svarīgas ir arī tādas aminoskābes kā arginīns un karnitīns.
Kad organismā var veidoties minēto mikroelementu, vitamīnu un aminoskābju deficīts?
Diemžēl es jau ilgāku laiku neesmu redzējis labus analīžu rādītājus saviem pacientiem pirmā izmeklējuma laikā. Vīrieši slikti uzrauga vitamīnu un minerālvielu līdzsvaru. Mums tie jāpapildina ar pārtiku, bet diemžēl pārtika šajā ziņā mūsdienās kļūst sliktāka. Savukārt D vitamīns mūsu organismā tiek sintezēts saules ietekmē. Latvijā, protams, garajā ziemas periodā ir ļoti maz saules. Un tagad mēs esam arī atņēmuši iespēju ceļot uz siltām, saulainām valstīm.
Aminoskābes arginīnu un karnitīnu patērē mūsu muskuļi - ja vīrietim ir intensīva fiziskā aktivitāte, tad, citiem vārdiem sakot, šīs aminoskābes tiek izmantotas muskuļu darbības uzturēšanai, bet spermas šūnās to trūkst. Jāatzīmē, ka mērenas fiziskās aktivitātes pozitīvi ietekmē spermas kvalitāti un kūtrs dzīvesveids nepavisam nav ieteicams vai vēlams, ja vēlaties saglabāt labu seksuālo veselību.
Bet iedomājieties, ka pusi no visām problēmām, kas saistītas ar testosterona trūkumu var izārstēt, normalizējot ķermeņa svaru un līdzsvarojot nepieciešamo mikroelementu uzņemšanu.
IESTARPINĀJUMS:“ ĻOTI INTENSĪVA SEKSUĀLĀ DZĪVE AR BIEŽU EJAKULĀCIJU ARĪ VAR PATĒRĒT ŠO SVARĪGO ELEMENTU REZERVES ORGANISMĀ - PRAKSĒ ES DAŽKĀRT SASTOPOS AR KĻŪDAINU PĀRLIECĪBU, KA LIELĀKA IESPĒJA PALIKT STĀVOKLĪ, JA NODARBOJAS AR SEKSU KATRU DIENU. SPERMOTOZOĪDU SKAITS SAMAZINĀS BIEŽU DZIMUMAKTU LAIKĀ: KATRU SEKUNDI SĒKLINIEKOS NOBRIEST VIENS LĪDZ DIVI TŪKSTOŠI SPERMATOZOĪDU, TAČU, LAI VEIKSMĪGI APAUGĻOTOS, "STARTA POSMĀ" VAJADZĒTU BŪT DESMITIEM VAI SIMTIEM MILJONU.”
Ja cilvēks atmet smēķēšanu, spermas kvalitāte uzlabojas. Un es to novēroju visu laiku, ne tikai strādājot ar pacientiem kā andrologs, bet arī veicot laboratorijas pētījumus donoru programmām un spermas bankai.
Vai ir kādi vispārīgi ieteikumi, kurus vīrietis var ievērot pats, lai uzlabotu savu seksuālo veselību?
Dažu mēnešu laikā jūs varat radikāli mainīt savu dzīvi, veselību un spermas kvalitāti. Spermu pilnībā atjaunojas ik pēc 70-90 dienām. Attiecīgi, apmēram trīs mēneši jau būs pietiekami, lai mainītu tās kvalitāti. Šīs izmaiņas ietver parastos ieteikumus: samazināt alkohola patēriņu, pilnīga smēķēšanas atmešana (kas palēnina spermas ražošanu un pat var neatgriezeniski samazināt spermas ražošanu). Veselīga svara uzturēšana ar labu uzturu un fiziskām aktivitātēm. Izvairieties no pārkaršanas un, ja iespējams, iemācieties tikt galā ar stresu.
Vēl viens izšķirošs priekšnoteikums ir ķīmija, kas tiek izmantota visur, sākot ar pārtiku līdz pat kosmētikai un sadzīves ķīmijai. Tā negatīvi ietekmē mūsu veselību. Starp citu, sieviešu organismā šīs ķīmijas ir vairāk, jo viņas izmanto lielu kosmētikas daudzumu, kur to sastāvdaļām ir hormonus noārdoša iedarbība... Pētījumos ar dzīvniekiem tika pierādīts, ka problēmas rodas jau embrionālajā stadijā. Grūtniecības laikā uroģenitālās sistēmas attīstība zēniem jau veidojas nepareizi. Tāpēc ir tik svarīgi vienmēr rūpēties par savu veselību, ne tikai reizi pa reizei vai grūtniecības laikā.
Plaši izplatīts uzskats, ka fizioloģiskas izmaiņas, kas rodas sievietēm pēc 35 gadu vecuma, var ietekmēt bērna ieņemšanu, grūtniecību un veselību. Lielākā daļa vīriešu neapzinās, ka viņu vecumam var būt tāda pati ietekme ...
Rezultāti liecina, ka vīriešiem, kas vecāki par 35 gadu vecumu, var rasties fertilitātes samazināšanās, kas potenciāli palielina grūtniecības patoloģiju risku un iespējamas komplikācijas dzemdību laikā.
Citi jaundzimušo veselības riski, kas saistīti ar bērna tēvu vecumu ir jaundzimušo krampji, mazs dzimšanas svars un iedzimti sirds defekti. Jaundzimušie ir arī pakļauti noteiktu vēža veidu attīstības riskam, kognitīvo traucējumu un autisma attīstības iespējām.
Neskatoties uz to, ka vīrieša sperma pastāvīgi atjaunojas, nevajadzētu aizmirst, ka cilvēki ar vecuma iestāšanos zaudē muskuļu spēku, lokanību un izturību. Sperma arī zaudē savu "derīgumu" dzīves cikla laikā.
IESTARPINĀJUMS: “JA SPERMAS SASTĀVĀ IR NEPIETIEKAMS VAI IZTRŪKST KĀDS FERMENTS, KĀDA OLBALTUMVIELA, TAD ATKARĪBĀ NO TĀ, KURĀ RAŽOŠANAS POSMĀ TĀ ATRODAS, TAS IETEKMĒS GALA REZULTĀTU - BĒRNA VESELĪBU.”
Dakter, mēs ceram, ka, izlasot šo rakstu, sievietes paņems savus partnerus pie rokas un atvedīs pie jums uz pārbaudi. Un tomēr, vēlos palūgt pāris motivējošus vārdus, lai vīrieši paši tomēr uzņemtos iniciatīvu ...
Ir svarīgi saprast, ka vizīte pie manis nebūt nenozīmē spīdzināšanu. Sāpīgu procedūru nav. Jāsaka, ka procedūras un sarunas varētu nebūt tās patīkamākās. Bet šodien es ar pārliecību varu teikt, ka mēs spējam atrisināt lielāko daļu problēmu, kas saistītas ar auglību, reproduktīvo sistēmu un vīriešu seksuālo dzīvi.
Intervija tapa sadarbībā ar IVF Rīga
Autore Almaza Pirha